Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korporativno upravljanje". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



POSLIJEDIPLOMSKI SPECIJALISTIČKI STUDIJ POSLOVNE EKONOMIJE

KORPORATIVNO UPRAVLJANJE

1. Prva OECD-ova Načela korporativnog upravljanja nastala su 1999. g. Međutim, kako je poslovno okruženje u kojem živimo „živi organizam“ i kontinuirano se mijenja, tako je došlo i do revizije OECD-ovih Načela korporativnog upravljanja. Prikladnija i promijenjena načela prihvaćena su 2004. g. OECD-ova Načela ne odnose se samo unutar OECD regije (OECD broji 30 zemalja članica), već su prihvaćena i u zemljama izvan OECD regije. Njihova važnost vidi se i u tome što ih je Forum za financijsku stabilnost usvojio kao jedan od dvanaest ključnih standarda, te čine osnovu zajedničkog upravljana koji je sastavni dio izvještaja Svjetske banke o poštivanju standarda i propisa.

OECD-ova Načela korporativnog upravljanja predstavljaju okvir i smjernice usmjerene razvoju dobrog korporativnog upravljanja, ona se usredotočuju na probleme proistekle iz razdvajanja vlasništva i kontrole. Ona su neobvezujuća, njihov cilj je da služe kao referentna točka dobrog korporativnog upravljanja. Korporativno upravljanje predstavlja jedan od ključnih elemenata u postavljanju i ostvarivanju zadanih ciljeva korporacija, a samim time predstavlja važan čimbenik u donošenju odluka investitora. U uvjetima globalizacije postoji visoka povezanost između prihvaćanja međunarodnih priznatih načela i standarda i dobre prakse korporacijskog upravljanja sa međunarodnim izvorima kapitala. Ukoliko je sustav korporacijskog upravljanja pravedan za sve sudionike na tržištu i efikasan omogućeno je postizanje visokog stupnja povjerenja koje za posljedicu ima mnoge razvojne mogućnosti kako poduzeća, tako i gospodarstva u cijelini. Ovakva povezanost ukazuje na značaj OECD-ovih Načela korporativnog upravljanja. Okvir dobrog korporativnog upravljanja ovisi o podršci regulatornog i zakonodavnog sustava, ovisi o nizu mnogih faktora kao što su društvo, moral, povijesni i drugi. Načela su prvenstveno usmjerena prema javnim dioničkim društvima, ali ona mogu biti korisna za poduzeća čije dionice nisu na tržištu ili koja su u državnom vlasništvu. Načela su formulirana tako da obuhvaćaju različite modele korporacijskog upravljanja, oni ne zagovaraju ni jedan određen model upravljanja. Načela nude praksu i upute primjenjive i prilagodljive specifičnim karakteristikama pojedinih zemalja.

U Načelima se razmatra šest ključnih područja korporativnog upravljanja. Prvi dio odnosi se na uspostavljanje efikasnog okvira korporativnog upravljanja, gdje se naglasak stavlja na uspostavu efikasnog i transparentnog tržišta, te podršku okviru dobrog korporativnog upravljanja od strane regulatornh, pravnih i drugih organa koji imaju utjecaj na okvir. Drugi dio se bavi pravima dioničara, okvir korporativnog upravljanja treba zaštititi i olakšati ostvarenje prava dioničara. Treći dio pozornost posvećuje ravnopravnom tretmanu dioničara, zahtjevajući na ravnopravnosti između svih dioničara uključujući i manjinske i strane dioničare. Četvrti dio odnosi se na prava interesno-utjecajnih skupina, te poticanje aktivne suradnje između poduzeća i interesno-utjecajnih skupina. Peto područje razmatra pitanje objavljivanja podataka i transparentnosti. U šestom području razmatra se odgovornost i djelovanje odbora.

2. Analiza interesno-utjecajnih skupina provedena je u poduzeću Sigma projekt d.o.o. Sigma projekt građevinsko je poduzeće koje se bavi projektiranjem, izvođenjem i nadzorom u građevinskoj djelatnosti. Glavni fokus je na projektiranju i na izvođenju, uglavnom montažnih objekata.

 

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!